17 Haziran 2008

KESTANE'DEN SONRA IHLAMUR'DA AÇTI


Hafta sonu kontrolünde diğer haftalardan farklı olarak az da olsa kovanlarda sırlanmış petekler vardı.


Bu hafta (biraz geç bile kaldığımı düşünerek) kovanlara ana ızgarası koydum, çünkü bazı kovanlarda ana arı ballıkta yumurtluyordu. Ana arının ballıkda yumurtlamasının bir sebebi, bana göre kuluçkalıkta aşırı polen olması.Larva transferi yöntemiyle ana arı ürettiğim kovandan bir çerçeve.


Köyümün bulunduğu Samanlı dağlarının bitki örtüsünden olsa gerek arılar çok fazla polen topluyorlar. Hafta sonları kovanlardan polen almama rağmen, kovanlarda üstte ve alttaki fotoğraflardaki gibi polenli çerçeveler var.
Hafta sonu biraz yürüyüş yaptım, kestane ağaçları tamamen açmışlar. Köyümün etrafında tahminimden fazla kestane ağacı varmış, kestane açınca uzaktan daha belirgin görülebiliyor.Dikkatli bakıldığında yamaçtaki kestane ağaçlarının bir kısmı görülebiliyor.

Kestane çiçeği bitmeden ıhlamur çiçek açtı. Acaba arılar kestaneden mi? yoksa ıhlamurdan mı? nektar topluyor onu çıkaramadım.

Bunlarda evimin bahçesindeki asma gül.

2 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

Kenan bey dikkat ederseniz ıhlamurlar en geç bir hafta içinde geçiyor,buna karşın kestane ağaçları20 ila 25 gün arasında nektar verebiliyor umarım bu yıl geçen yıla göre verimli olur,iyi çalışmalar.

taskın dedi ki...

sayın kenan gişan
görütü çok güzel
arıların yanında olmak geçti içimden
başarılar