25 Ocak 2015

Birliklerimiz

BİRLİKLERİMİZ

Kovan başı arı desteklemeleri eskiden birliklere gönderilir, birlik üye aidatını kestikten sonra kalan kısmı arıcının hesabına yatırırdı, Yeni uygulamada destekleme bedelleri direk arıcının TC numarasına bankaya yatırıldı. Desteklemelerde birlikler devreden çıkartıldı. 
Artık Arı Yetiştiricileri Birliklerinin işleri daha zor. Üye sayısı az olan birliklerin işi daha da zor.

Desteklemeler birlik üzerinden yapıldığında aidat tahsili çok kolaydı. Şimdi üyenin kendisinin aidatını ödemesi gerekiyor. Arıcının cebine giren parayı çıkartıp vermesi daha zor olur. Eskiden üyelere kandil ve bayram mesajları gelirdi, bundan sonra (sayın üyemiz borcunuz şu kadar olmuştur lütfen borcunuzu en kısa sürede ödeyiniz) yazan borç bildirim mesajları da gönderilir. Arıcının desteklemeden yaralanması için birlik üyeliği zorunlu olduğu sürece, birlikler aidatları zorlansalar da bir şekilde tahsil eder. Ama bu süreçte tatsızlıklarda olur.

Asıl sorun şu; arıcımızın çoğu, birlik benim için bir şey yapmıyor, beni düşünmüyor fikrinde. Tüm birliklerin aynı durumda olmadığı gibi tüm birlik üyeleri de aynı düşünce de değil. Arıcısının derdinin peşinde olan, onların sıkıntılarını gidermeye çalışan birlikler de yok değil. Bu anlamda; birlikleri eleştirirken bir kısmını ayrı tutarsak arıcı için çalışma gayretinde olanlara haksızlık yapmamış oluruz.

Üye sayısı fazla, birkaç şubesi, 3-5 danışman çalıştıran, bal dolum tesisi, kendi binası ve araçları olan birliğimiz de var, 150 - 200 üyesi olup ancak bürosunu çevirebilecek mali gücü sahip birliğimiz de var. Birliklerimiz 2003 yılında kurulsa da henüz yapılanma süreci tamamlanmış değil. Çok eksikliklerimiz var. Bazı birliklerimizin de tam manasıyla arıcıya hizmet verme düşüncesinde olsa dahi, yapılanma sürecini tamamlaması için gerekli mali imkanı bulması mümkün gözükmüyor. Bu birliklerimiz mecburen ufak çaplı organizasyonlarla durumu idare etme yoluna gidiyor.   

Atalarımız "Birlikten kuvvet doğar" diye boşuna söylememiş. "Birlik" sözü tabelada kalmayıp gerçek anlamda oluşturulduğunda bazı işlerin üstesinden gelinebilir.

Her zaman şunu savundum "Birliklerimiz kuvvetli olmalı". Bunun için vizyon sahibi ve çok çalışacak yöneticilere ihtiyacımız, birlik olmanın faydasına inanmış ve birlik etrafında kenetlenmiş üyelere ihtiyaç var. Birliğin "birlik" gibi olabilmesi sadece yönetimle mümkün değildir. Birlik kuvvetli olursa üyesine faydalı olabilir ve arıcının kuvvetli olmasına faydası olur, kuvvetli arıcının arısının da kuvvetli olma ihtimali daha fazladır.

Tüm arıcılarımıza çalışkan, vizyon sahibi yöneticiler ve kuvvetli arıyla çalışma dileklerimle.

Hiç yorum yok: